[OL]4you na

Nevidí, ale jejich práce rozhodně vidět je. Zrakově postižení mají co nabídnout

Předsudky, strach, neznalost. Přesně to často vede ke znevýhodnění zrakově postižených ve společnosti a na trhu práce. Tuto problematiku se snaží aktivně řešit TyfloCentrum Olomouc, o.p.s., které pomáhá zhruba 300 uživatelům ročně a zaměstnává lidi se zrakovým postižením v rámci sociální firmy Ergones.

Nevidí, ale jejich práce rozhodně vidět je. Zrakově postižení mají co nabídnout

Život se zrakovým postižením je mnohdy plný omezení a nástrah. Nejedná se jen o bariéry ve formě architektonických překážek, ale často se mohou takto postižení lidé setkat s problémy v komunikaci s okolím, společností, ale také se znevýhodněním na trhu práce. Právě to pomáhá řešit sociální firma Ergones, jež byla založena 1. ledna 2011 právě na podporu zaměstnávání osob se zrakovým postižením jako tréninkové pracoviště pro klienty sociální rehabilitace, kteří měli zájem vrátit se zpátky do pracovního procesu.

Aktuálně Ergones poskytuje pracovní uplatnění lidem se zrakovým i jiným postižením a nabízí celou škálu služeb - od výuky jazyků po Skypu, reklamního potisku, prodeje mobilních telefonů a počítačů pro zrakově postižené, až po dekorativní keramiku. Je také součástí projektu Dobrého místa pro život Den lidí bez domova, kdy zrakově postižení vyrábí keramické misky na polévku za podpory olomouckých firem. Loni sociální firma oslavila desetileté výročí a nadělila si díky podporovatelům speciální tiskárny na potisk textilu a jiných materiálů.

"Přáli bychom si, aby nelehké dvouleté období bez jarmarků a jiných prodejních příležitostí bylo již minulostí a opět se nám v prodeji dařilo minimálně jako doposud. Množstvím zakázek nemůžeme konkurovat velkým firmám. Avšak poskytujeme zázemí lidem se zrakovým a jiným postižením, rozvíjíme jejich znalosti a díky novým tiskárnám na textil nyní můžeme tisknout na eko bavlněné tašky, trička, batohy a mnoho dalšího. Díky kombinaci kvalitně odvedené práce, technologiím a možnosti náhradního plnění pro firmy či školy, se chceme stát plnohodnotnými obchodními partnery," uvedla ředitelka Věra Jurečková.

Zaměstnancům se zrakovým postižením je potřeba vytvořit specifické podmínky pro vykonávání práce. Jde především o speciální pomůcky a individuální přístup. Pro organizaci je však jejich rozvoj dovedností a uplatnění na volném trhu práce na prvním místě. Jejich nabídku služeb a možnosti podpory naleznete na webu www.ergones.cz nebo e-shopu www.obchodergones.cz.

reklama