[OL]4you na

Betlémské světlo dorazí zítra do Olomouce! Kde a kdy si ho můžete vyzvednout?

Betlémské světlo, symbol míru a naděje, připutuje do Olomouce v sobotu 17. prosince 2022. Následujícího dne ho pak biskup Josef Nuzík při slavnostní bohoslužbě předá osobnostem veřejného života. Vy si pro svůj plamínek z Betléma můžete přijít později do některého z olomouckých kostelů i na mnoho dalších míst olomoucké arcidiecéze.

Betlémské světlo dorazí zítra do Olomouce! Kde a kdy si ho můžete vyzvednout?

Plamínek z Betléma představující symbol míru jaký každý rok putuje v předvánočním období letecky do Rakouska, kde si plamínek převezmou skauti z celé Evropy, aby poselství v podobě plamínku v lucerně šířily dál do svých mateřských zemí. V České republice se Betlémského světla ujímají dobrovolní skautští kurýři, plamínek z Vídně přivezli v sobotu 10. prosince. Po železnici ho pak rozvážejí do všech koutů naší země.

Na území olomoucké arcidiecéze bude Betlémské světlo distribuováno v sobotu 17. prosince celkem devatenácti vlaky, a to jak na tazích hlavních, jako je např. trať Brno – Přerov – Bohumín nebo Břeclav – Přerov – Olomouc – Zábřeh, tak na tratích regionálních, např. z Olomouce do Šternberka, Uničova a Šumperka, v trojúhelníku Olomouc, Prostějov a Senice na Hané nebo z Kyjova přes Veselí nad Moravou, Uherské Hradiště a Uherský Brod do Bylnice.

Na sobotní rozvoz navazuje tradiční předávání Betlémského světla osobnostem veřejného života. V neděli 18. prosince skauti přinesou Betlémské světlo do olomoucké katedrály sv. Václava, kde ho při slavnostní mši svaté v 10:00 předají biskupu Josefu Nuzíkovi, od nějž ho spolu s vánočním poselstvím přijmou představitelé veřejného života.

Vy si můžete pro Betlémské světlo přijít již tradičně na Štědrý den, tedy v sobotu 24. prosince od 9:00 do 15:00 na Horním náměstí přímo ke Sloupu Nejsvětější Trojice. Zároveň si pro plamínek můžete přijít od 18. 12. nejen do Katedrály svatého Václava, ale i do dalších olomouckých kostelů.

Na přenos světla je nejlepší lucerna nebo zavařovací sklenice, je dobré mít pro jistotu dvě. Doma je třeba dbát, aby bylo světlo na bezpečném místě, na noc doporučujeme dávat třeba do vany. 

Na poštách v Praze, Brně a Olomouci bude možno od 17. do 23. 12. 2022 získat příležitostné razítko Betlémského světla.

Více informací a přehled míst, kde si Plamínek můžete vyzvednout najdete zde.

 

FOTO: Jan Haken, Junák – český skaut, z. s.

 

reklama